Колись на інвестиційному ринку домінували FAANG, п’ять найбільших технологічних компаній США: Facebook (змінила назву на Meta), Amazon, Apple, Netflix та Google (нині Alphabet). Ситуація змінилась. Тепер лідирує «чудова сімка», до якої увійшли 4 зі згаданих вище компаній (за винятком Netflix), а також Microsoft, Tesla та виробник чіпів Nvidia. І це головна історія фондового ринку 2023 року.
Ця ситуація «запам’ятається на віки», вважає Дункан Ламонт, керівник відділу стратегічних досліджень у компанії Schroders. Навіть якщо інвестувати через один із найзагальніших «глобальних» індексів фондового ринку, у підсумковому портфелі буде сильний перекіс у бік американських технологічних компаній.
Мова про MSCI All Country World Index (ACWI), який охоплює приблизно 85% «глобальних інвестиційних можливостей в акціонерному капіталі», як висловлюються укладачі, відстежуючи майже 3000 великих та середніх компаній на 23 розвинених ринках та 24 ринках, що розвиваються. Чим більша вартість компанії, тим вища її вага в індексі.
Зараз «сімка» виросла настільки, що на її частку припадає 17,2% всього ринку, тоді як сукупні представники Японії, Великобританії, Китаю, Франції та Канади становлять 17,3%. Сім компаній зі США дорівнюють п’яти країнам. «Це далеко не диверсифікована експозиція», — говорить Ламонт.
Одна тільки Apple, ринкова вартість якої становить $3 трлн, дорожча за весь фондовий ринок Великобританії.
Така разюча ситуація склалася частково через те, що показано на другій діаграмі. Станом на минулий тиждень вартість «великої сімки» у 2023 році зросла на 74%. Акції інших компаній світу, що входять до того ж індексу ACWI, зросли на 12%.
Наскільки здоровий такий рівень концентрації? Ситуація безпрецедентна. Завдяки успіху «сімки» протягом 2023 року на американські акції тепер приблизно припадає 63% глобального ACWI. Навіть у найкращі дні японського економічного дива на частку країни припадало лише 44% від того самого показника.
«США набагато перевищили рівень концентрації Японії в 1980-х роках, який на той час усі вважали екстремальним», — говорить Ламонт.
З усім тим, важко сперечатися, що зліт «сімки» викликаний тими ж спекуляціями, які спровокували міхур доткомів на рубежі століть. Можливо, зростання цін на акції Nvidia на 240% цього року перегріте, але не можна заперечувати, що портфель замовлень компанії на комп’ютерні чіпи стрімко зростає на тлі ажіотажу навколо штучного інтелекту.
Також неправильно представляти «сімку» як абсолютно однакові компанії. Всі вони лідирують на ринках, що ростуть, а в Amazon, Google і Microsoft є великі підрозділи хмарних сервісів. Але рітейл-бізнес Amazon має мало спільного з пошуком Google, як і з ключовим напрямком Microsoft – розробкою програмного забезпечення. Tesla насамперед виготовляє електромобілі.
Усі можуть отримати вигоду зі штучного інтелекту, який допомагає пояснити відновлення любові фондового ринку до технологій у 2023 році після важкого «спаду» у 2022 році, але ступінь цієї вигоди буде різним.
Натомість, мабуть, розумніше просто обміркувати наслідки такої екстремальної концентрації ринку. В інвестиційному портфелі такий великий ризик розподілено по сімох акціях.
Ламонт висловлює кілька зауважень. По-перше, спостереження про те, що ціни на фондовому ринку США зараз перебувають на ризикованому рівні, вірно з погляду статистики, але не відображає всю ситуацію. Швидше, це відображає, наскільки впливовою стала велика сімка.
Згідно з дослідженням Schroders, періоди високої концентрації, як правило, змінювалися періодами знецінення великих акцій.
«Цього разу все може бути інакше, і ми певною мірою знаходимося на незвіданій території», — визнає Ламонт.
БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:
- Чи будуть технологічні гіганти займатися страхуванням?
- Як і навіщо Facebook обігріває житлові будинки
- Від Facebook до Tesla — менш відомі співзасновники найбільших технологічних компаній у світі
Джерело: TheGuardian